Vizuální inspekce v uzavřených prostorech pomocí dronu

Inspekce a údržba ocelových konstrukcí a technologických zařízení jsou základní činnosti pro zajištění jejich bezpečného a produktivního provozu. Požadavky na provádění inspekce a údržby mohou být definovány na základě Asset Integrity Managementu, který má provozovatel implementován na technologickou jednotku. Případně mohou být požadavky definovány státní legislativou, např. pro stavební konstrukce v souladu s platným stavebním zákonem 183/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů, je povinností provozovatele konstrukci řádně udržovat.
Provozovatel je tedy zákonnými požadavky povinen implementovat činnosti inspekce a údržby pro zajištění statické a provozní integrity konstrukcí v souladu s normami ČSN 73 2604, případně ČSN ISO 13822 aj. Nad rámec zákonných požadavků provozovatelé technologických celků mají zájem o co nejefektivnější provoz technologických zařízení a konstrukcí tak, aby bylo minimalizováno riziko jejich selhání, zvýšena jejich provozní spolehlivost a maximálně prodlužena jejich provozní životnost. K Dosažení těchto cílů mohou být implementovány postupy a poznatky z různých norem např. API, EEMUA, ASME, EN, atd.
Základní a klíčovou a rovněž i ekonomicky velmi efektivní metodou inspekce je vizuální prohlídka konstrukcí. Naše společnost se zaměřuje na provádění přímé ale i nepřímé vizuální kontroly v souladu s ČSN EN 13018. Ve spolupráci se společností Drony SIT, pomocí speciálního anti-kolizního dronu ELIOS 2 od švýcarské společnosti Flyability, provádíme nepřímé vizuální kontroly nepřístupných částí konstrukcí v uzavřených prostorech, tj. tam kde hrozí kolize s kontrolovaným objektem, respektive technologií. Vizuální kontrola je tak prováděna na základě analýzy obrazu snímaného 4K kamerou, která je umístěna na anti-kolizním dronu ELIOS 2.
Zaměření vizuálních prohlídek:
V návaznosti na výsledky vizuální kontroly provedeme návrh nápravných opatření, případně návrh dalších NDT činností. V kooperaci se předními NDT specialisty jsme schopni provést podrobnou analýzu konstrukce a provést její detailní analýzu, tj. provést statické posouzení a případně navrhnout nápravná opatření tak, aby byl zajištěn její bezpečný a spolehlivý provoz.
Flyability ELIOS 2
Druhá generace anti-kolizního dronu, který byl speciálně vyvinut pro provádění vizuálních inspekcí uvnitř budov, technologických celků a kolektorů, tj. tam, kde je nutné pilotovat v blízkosti konstrukcí a hrozí kolize dronu s kontrolovaným objektem. Jako dobrý příklad lze uvést vizuální kontrolu příhradových vazníků střech. Anti-kolizní vlastnost dronu je zajištěna ochranným rámem, který dokáže odolat srážce až do rychlosti 5 m/s. Oproti první verzi dronu ELIOS 1 ochranný rám již nerotuje, ale je pevný a nepřekáží tak v obraze nově osazené kameře ultra HD s rozlišením 3840 x 2160 a termokameře Lepton 3.5 Flir 160 x 120. Dron je vybaven čidly pro držení pozice i bez GPS a funkcí distance lock pro udržování konstantní vzdálenosti od kontrolovaného objektu. Dron je rovněž vybaven LED přísvitem o světelném toku 10000 lumenů, který lze částečně vypínat a přizpůsobovat tak světelné podmínky dle potřeby inspekce.
Vizuální kontrola ve výškách bez nutnosti staby lešení
Hlavním důvodem provádění vizuální kontroly pomocí donu je snaha o minimalizaci času, a především nákladů spojených s přípravou na provedení vizuální kontroly. Například v případě použití dronů na kontrolu střech nádrží nebo hal, není nutná stavba lešení.
Hodnocení technického stavu nátěrových hmot
Použití profesionálního dronu ELIOS 2, který byl speciálně vyvinut na provádění vizuálních inspekcí, je ideální pro hodnocení degradace nátěrů v nepřístupných částech konstrukce. Z pořízeného záznamu lze na dostatečně velkém 4K monitoru provést přesnou klasifikaci množství a velikosti defektů a intenzity jednotných změn vzhledu nátěrů dle soboru norem ČSN EN ISO 4628.
Obvyklý postup při provádění prohlídek ocelových konstrukcí
Využití dronů při inspekčních činnostech v interiérech
Létání s drony v interiérech budov, hal, technologických zařízení, kolektorech atd. má svá specifika. Hlavním problémem je možná kolize s kontrolovaným objektem. Druhým specifikem je ve většině případů nedostatečné osvětlení kontrolovaných částí konstrukce. Proto je nutné využívat speciálně vyvinutá zařízení na inspekční práce jako je anti-kolizní dron ELIOS 2 od švýcarské společnosti Flyability.